Vyberte stránku

Návod: Cílení na emaily nově v Google Adwords

Návod: Cílení na emaily nově v Google Adwords

Google 27.9.2015 oznámil novinku a to cílení na emailové adresy. Tato funkce se bude jistě hodit velké většině klientů, kteří mají k dispozici emailové adresy. Jak to tedy přesně funguje a jak to nastavit?

Cílení na emailové adresy, Googlem označováno jako Customer Match, je vlastně nově vytvořené publikum na základě seznamu emailových adres, které Adwords zprostředkujeme. Google následně porovnává tyto emaily se svými Google ID. Je tedy důležité si uvědomit, že cílit lze pouze na emaily od Googlu, ale to samozřejmě nejsou jen ty, které končí gmail.com.

Jak si připravit seznam emailových adres?

Seznam emailových adres, který budeme do Google Adwords nahrávat, musí být CSV soubor o velikosti maximálně 17 MB. Tento CSV soubor nesmí obsahovat záhlaví. Jednotlivé emailové adresy musí být odděleny buď novým řádkem nebo čárkou. Může obsahovat emaily hašované (HASH256) nebo nehašované.

Jak vytvořit publikum na základě emailových adres?

Vstupte do “Sdílené knihovny” a zvolte “Publikum”. Klikněte na “+ Remarketingový seznam” a otevře se nabídka. Vyberte “Emaily zákazníků”.

Tvorba nového publika na základě seznamu emailů

Následně publikum pojmenujte, nahrajte připravený seznam emailových adres a zaškrtněte “Tyto údaje byly shromážděny a jsou sdíleny s Googlem v souladu se zásadami Google.”. Zadejte URL adresu, kde se mohou uživatelé odhlásit z emailové databáze (AKTUALIZACE: zrušeno). Dále nastavte délku trvání členství (maximálně 180 dní AKTUALIZACE: Google umožňuje zvolit délku členství emailu v publiku a to na X dní nebo na neomezenou dobu) a případně nepovinný popis publika. Na závěr publikum vytvořte pomocí tlačítka “Nahrát a uložit seznam”.

Tvorba nového publika na základě seznamu emailů

Google Adwords zkontroluje nahrané emailové adresy, zobrazí informaci, kolik z nich splňuje požadovaný formát a také informuje o tom, že musíme počkat několik hodin, než budeme moci použít tento seznam k zobrazování reklam.

Lze toto publikum rozšiřovat o nové emaily či emaily odebrat?

Ano. Emaily lze přidávat a také mazat. Přejděte na detail publika, které chcete upravit, kliknutím na jeho název ve “Sdílené knihovně” => “Publikum”. Zobrazí se vám možnost přidat nebo odstranit emailové adresy.

Úprava publika na základě seznamu emailů

Jak toto publikum použít?

Publikum vytvořené na základě seznamu emailů je možné použít jen ve vyhledávací síti. “Podobné publikum” emailovému publiku pak můžete použít i v obsahové síti a rovněž také u video kampaní. Nové publikum aplikujte v rámci záložek “Remarketing” případně “Publikum” u vyhledávací sítě.

Co se týče strategií, tak můžete oslovit již existující zákazníky s novou nabídkou nebo podobné uživatele těm, kteří vám již dali svůj email, ale zatím nenakoupili. Strategií se nabízí dost, jakou použijete vy? Podělte se s ní do komentářů…

Jsem online marketérka na volné noze. Specializuji se na PPC reklamu v Google Ads a Sklik. Baví mě přemýšlet nad efektivitou mé práce, proto často objevím nějaký trik či vychytávku, jak zefektivnit práci na PPC kampaních nebo si sem tam naprogramuji užitečný skript, aby mi šla práce lépe od ruky. Hledáte PPC specialistu? Napište mi!

6 komentářů

 1. Peto

  Ahoj Hana, vďaka za super článok, prosím ťa už je možné cieliť reklamu v Gmaily aj na remarketing publiká? Píšeš o tom v poslednom odseku – lebo čo mám info, zatiaľ je to možné len na keywords a záujmy a aj testovanie to potvrdzuje. Dá sa to nejako obísť?
  Vďaka

  Odpovědět
  • hanakobzova

   Omlouvám se za pozdní odpověď. Customer Match je určen pro remarketing ve vyhledávání, v Gmailu a Youtube.

   Odpovědět
 2. jana

  Co se stane se seznamem po 180 dnech? emaily budou automaticky vymazány?

  Odpovědět
  • hanakobzova

   Ano, emaily po 180 dnech ze seznamu zmizí.

   Odpovědět
 3. Miros

  Dotaz – mohu cílit i na maily posbírané z veřejných zdrojů?

  Odpovědět
  • Hana Kobzová

   Dobrý den, při tvorbě publika potvrzujete, že údaje byly shromážděny a jsou sdíleny se společností Google v souladu se zásadami Google. V zásadách je pak uvedeno, že emailovou adresu musíte získat přímo od majitele emailu z první ruky prostřednictvím Vašeho webu, prodejny, mobilní aplikace apod. například díky tomu, že u Vás nakoupil, přihlásil se k newsletteru nebo se registroval do věrnostního programu.

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *